Сва питања везана за приступање Форуму школа Србије слати на: forumskolasrbije@gmail.com

ФОРУМ БЕОГРАДСКИХ ГИМНАЗИЈА

Синдикат радника запослених у београдским гимназијама

Велики брат и робоворкери против радника и синдиката

На студијском боравку у Немачкој представници српских репрезентативних синдиката прошли “антидигиталну школу”

Велики брат и робоворкери против радника и синдиката

У Немачкој се увелико разрађују стратегије и процедуре за промене које доносе следеће деценије, јер овдашње синдикате и представнике радника у саветима запослених веома забрињавају тенденције у примени нових ИТ технологија и дигитализације у реалном сектору, јавним предузећима и у сфери услуга.

Наиме, ако се у овдашњим фабрикама инсталира још више робота него сада, који нпр. у ауто-индустрији коштају само 35.000 евра, а радник исту фирму кошта годишње 60.000 евра, јасно је да ће, хтели – не хтели, нестати многа традиционална радна места. Радничке организације и странку која их подржава, Социјалдемократску партију (СПД), још више плаши дигитални “Велики брат” у области надзора и контроле радника, па се максимално труде да предлозима закона и нових прописа ограниче орвеловске тенденције, али са поруком да не желе да успоре развој који умногоме зависи од примене дигитализације.

– У сфери рада, надзор и контрола су одавно превазишли узор из Орвелове “1984”, а ту је најважније како се према томе односе друштво и држава, рекао је српским синдикалцима у Лајпцигу Холгер Ман (СПД), посланик парламента савезне покрајине Саксонија и потпредседник одбора за дигитализацију. – Ове промене узроковале су читав низ правних питања и контролних процедура које се морају применити и хитно уводити у праксу. Наравно, од демократског капацитета и јавног мњења у свакој држави зависи и ниво заштите и супервизије “контролора” и оних технологија које угрожавају сферу рада и сваког појединца у време четврте технолошке револуције, коју ми овде називамо “Индустрија 4.0”.

Врли нови свет

Због тога су немачки кровни синдикат ДГБ, као и његове чланице, попут најбројнијих ИГ метал и Вер.ди спремили своју контрастратегију “Рад 4.0” и уз подршку СПД сачинили Белу књигу коју заправо чине дилеме, одговори и предлози за превазилажење насталих и очекиваних проблема.

– У Немачкој ће према анализама једне познате консултантске куће у следећих десет година бити угрожено осам милиона радних места. То подразумева не само отказе, већ и неопходну преквалификацију и флексибилизацију радних времена. Практично, по тим анализама свако четврто стално радно место у нашој земљи је у тој “дигиталној” опасности, каже Волфганг Лутербах из председништва ДГБ-а.

Према његовом мишљењу, највише ће бити угрожени радници у аутомобилској индустрији, затим у управљању и менаџменту, саобраћају и трговини, као и у грађевинарству, а уколико се остваре најцрње прогнозе да нестане тих осам милиона радних места, то ће државу коштати око 80 милијарди евра које ће морати да иду у социјална давања, и што је још горе, државна каса ће бити празнија за читавих 170 милијарди евра због мање пореза и давања од плата. Оптимистичкије прогнозе да ће се надоместити већи број радних места, пре свега доквалификацијом и новим занимањима, могу од се остваре једино ако држава, синдикати и образовни систем успеју да прате нову технолошку револуцију и ако се коначно почне спроводити у дело нека врста опорезивања за увођење робота и дигиталних платформи које послодавцима доносе екстрапрофит.

У супротном и радници ће постепено постајати носиоци дигиталних платформи, а тај “Врли нови свет” већ се наслућује. Тако је, на пример, недавно четрдесетак радника у једној компанији пристало да им уграде поткожне информатичке чипове, а ако се тако настави, можда их ускоро нико неће ни питати да ли су спремни да буду добровољни “робоворкери”, већ ће то бити уговорна обавеза. Наиме, у Немачкој иначе веома строг Закон о заштити личних података се не примењују у сфери радних односа, па ће синдикати и друштво морати да притисну доносиоце политичких одлука да донесу посебан закон, а на глобалном нивоу Међународна организација рада (МОР) се прихватила Миленијумске иницијативе у радним односима, која би требало да понуди основе и смернице за нове изазове.

Иако немачки синдикалне вође и активисти знају да код њих у буџетима на свим нивоима власти има суфицита, питање је како тај новац треба употребити или га још обогатити поменутим роботско-дигиталним порезом. Да ли је и колико упутно мењати образовни систем, да ли ће преквалификацијама и радом од куће бити могуће некако надоместити изгубљена радна места, хоће ли и колико нови послови бити дехуманизовани, и колико у свему томе могу одговорити савети запослених када се буду правили нови колективни уговори?

Између дигиталног чекића и наковња

По мишљењу Бернда Гинтера, председника лајпцишког одбора ДГБ-а, основно је да у свему томе буде у центру пажње човек, а на синдикатима и члановима савета запослених у фирмама и институцијама је велика одговорност, па би у том смислу и српске колеге требало већ да се ухвате укоштац са новим технолошко-радним изазовима. Јер иновације саме по себи нису ни лоше ни добре, већ им конотацију даје заједница кроз њихову примену, контролу негативних ефеката и кроз нови систем колективних уговора. 

Пример таквог односа већ су искусили запослени у БМW-у, односно у његовој најмодернијој фабрици близу Лајпцига, где се производе и модели са погоном на електричне батерије. Савет запослених у фабрици чине 33 чланова и заступају више од 5.500 радника. Почев од 2004, иако је компанија овде подигла погон и због очекиваних нижих трошкова рада, савет се борио и издејствовао да се и у најисточнијој филијали усвоје колективни уговори као на нивоу целе земље. Касније је на офанзиву “рада на лизинг” преко агенција одговорено “контраофанзивом” – да радни сати буду плаћани барем приближно исто, што је и достигнуто. С друге стране, савезна влада је после притисака синдиката пристала да се овакав вид радног ангажовања ограничи на 18 месеци, па је скоро 2.000 лизинг радника запослено за стално.

– Сада је највећи проблем тај да се због најновијих аутоматизација за нове моделе смањује потреба за више стотина радника, каже Јенс Келер, председник савета запослених у лајпцишком БМW-у. – На нивоу савета запослених компаније и у ИГ металу смо се договорили да се спроведе притисак да се изгубљена радна места надоместе на другим позицијама, али докле ће тако моћи није познато. Не желимо да фирма изгуби тржишну и технолошку утакмицу, јер смо свесни да ће тако бити још више отказа, па се трудимо да кроз разумне компромисе извојујемо ову борбу, пре свега у области доквалификација и преквалификација и измена у дуалном систему образовања.

И док су радници у аутомобилској индустрији огуглали у борби за своја рана места која већ пар деценија угрожавају роботи и нови начини производње, запослени у јавним делатностима, као што је то случај у здравству, имају другачији проблем. Наиме, овде је у тој области константни мањак радне снаге, поготово средњег и нижег нивоа, па ИТ и дигитализација служи пре свега да се рад учини ефикаснијим, бржим и квалитетнијим. 

Без „шпијунирања“

– Да неговатеље и медицинске техничаре не могу да замене аутомати, то је још дуго сигурно, али постоји читав низ процедура и делатности у којима се успешно мења људска радна снага и памет, каже шеф ИТ тима у клиници Свети Георг у Лајпцигу. – Примењујемо јединствени софтверско-апликациони систем којим се избегава брдо папирологије, а истовремено се све што се уради на клиници максимално брзо размењује и меморише, тако да се прегледи и терапије много боље заказују и спроводе. Тим од 27 чланова брине о том систему који покрива рад 1.900 лекара и неговатеља, али и о значајној логистици попут транспорта. Наравно, при свему томе морамо да пазимо на строго законодавство када је реч о заштити личних података.

Овај стручњак илуструје нове могућности мобилном платформом за визиту болесницима, која практично преполовљује активности лекара у овом делу посла. То се чини и системом прегледа разних снимака, у којем лекари не морају да куцају своје коначне и допунске налазе, нити да ангажују секретарице, већ се све то лепо диктирањем преноси у дигитално-словни запис и затим прослеђује и похрањује где треба.

Лајпцишки јавни саобраћај је тек пред изазовима ове врсте, јер се у овом граду који има највећи прираштај становништва у Немачкој мора појачати јавни транспорт, а опет имају проблем са недостајућом радном снагом. У овом предузећу су због тога решили да свим возачима доделе таблет рачунаре и да их повежу у систем са диспечерским центром, чиме се такође избегава папирологија и доприноси ефикасности. Занимљиво је да су запослени добили могућност да ове уређаје носе кући, а управа ван радног времена нема могућност контроле и “шпијунирања”, чега се овде синдикати ужасавају, па је савет запослених у предузећу инсистирао на томе. 

Детаљно, ефикасно и занимљиво

Студијски боравак у Берлину и Лајпцигу, који је било организован у правом немачком маниру, детаљно и ефикасно, али и веома занимљиво, не би био ни близу успешан да није било Бојана Лађевца, координатора за рад са синдикатима београдског ФЕС-а, и Бернда Гинтера, врхунског домаћина, саветника и синдикалног консултанта, иначе председника ДГБ у Лајпцигу. Њему и српским синдикалцима су помогли још и Маркус Шлимбах, потпредседник истог тела, Ерик Волф и Инес Кухе, секретари. Београдску делегацију чинили су Драган Тодоровић, Светлана Манчић и Драгана Петковић Гајић из Самосталног синдиката Србије, као и Александар Тодић, Марија Мартинић и Весна Бајић из УГС “Независност”. Преводитељка Ивана Антић је бриљирала у преводу, тако да су и немачки партнери били задивљени.

Вештачка интелигенција и људска права

Није наодмет подсетити да је пре појаве Индустрије 4.0 (коју карактеришу све већи уплив дигитализације и њених платформи, вештачка интелигенција и смарт производња) владала “роботичка револуција” и аутоматизација настала крајем шездесетих година прошлог века. Пре ње се готово стотину година као велики технолошки преокрет карактерисала серијска производња на траци, а још један век раније механизација настала после проналаска парне машине. Рад, организација рада и радни односи, па са тим и радничка и синдикална права, увек су били повезани са овим променама, али како се оне све више убрзавају, па су сада синдиката пред великим изазовом и морају хитро да делују, како рече наш саговорник Волфганг Лутербах, увек са циљем да машина и рачунари не смеју да буду испред човека и његових права.

Мукотрпно до Беле књиге

Како је изгледао рад синдиката на овој теми уз подршку СПД и фондације Фридрих Еберт, у Берлину су говориле Штефани Мозер, референткиња за синдикате ФЕС-а, и Хенрике Алендорф, задужена за Србију и Црну Гору. Према анкетама, тренутно 30 одсто радника сматра да су њихова радна места у приличној мери угрожена новим технолошким трендовима и због тога је покренут процес дијалога и трипартитних преговора да радничке организације и партије које их подржавају одговоре својом концепцијом “Рад 4.0”.

Због различитих мишљења и могућих стратегија почео је рад на “Белој књизи” о томе још 2015. године и окончан је крајем 2016. У овом спису је наведена кључна тачка о којој постоје неспоразуми – да се чак 50 одсто радних места губи следећих 10-20 година – али се наводе и друге пројекције. Међутим каже се и то да би се за свако радно место којем прети гашење морало одговорити усавршавањем и дошколовањем, како се то не би десило, затим да се уведе осигурање за такву појаву нове незапослености, да се у случају флексибилизације радног времена о томе прво питају радници и њихови представници, да се након ангажовања с пола радног времена, поготово жена омогући каснији пуни радни однос, и да се морају закључивати нови тарифни уговори. Веома је важна и порука да се мора онемогућити даља прекаризација радништва, а све то наравно није могуће постићи без саодлучивања и трипартитних преговора, што је показао и рад на овој књизи “дилема и могућих решења”. 

(Данас)

МЕДИЈИ

СИНДИКАТ

ОБРАЗОВАЊЕ

Најновије на сајту

Scroll to Top

Приступница

Задовољство нам је што показујете интересовање за учлањење у Форум београдских гимназија. У наставку можете попунити приступницу и придружити се нашој организацији. Уколико у вашој школи постоји наша организација, можете контактирати нашег представника и учланити се у школи. Уколико Форум нема организацију у вашој школи, можете нам се придружити као појединачни члан. Надамо се да ће то бити први корак ка ширењу организације и у вашој школи.

Да бисте се прикључили Форуму потребно је да попуните све податке. Након што попуните податке, послаћемо вам приступницу коју је потребно потписати чиме и званично постајете наш члан.

Важно: Слањем ваших података путем сајта, сагласни сте са обрадом тих података за потребе наше организације у складу са законом. Ваши подаци ће бити коришћени искључиво у сврхе за које су прикупљени и неће бити уступани ни дељени трећој страни ни у ком случају.

Правни саветник

Поштовани чланови Форума београдских гимназија,

Обавештавамо Вас да је Главни одбор Форума београдских гимназија, имајући у виду потребе и интересе нашег чланства за пружање правне помоћи, на седници одржаној дана 10.октобра 2018. године, једногласно донео одлуку да се ангажује Милан Кука, дипломирани правник са положеним правосудним испитом, који ће давати бесплатне правне савете, писати представке, молбе, жалбе и друге дописе надлежним држаним органима, школском одбору и директорима школа и без накнаде заступати чланове ФБГ-а у покренутим дисциплинским поступцима у установама.