Сва питања везана за приступање Форуму школа Србије слати на: forumskolasrbije@gmail.com

ФОРУМ БЕОГРАДСКИХ ГИМНАЗИЈА

Синдикат радника запослених у београдским гимназијама

Укинути понављање

„Политика“:

 

Стручњаци предлажу укидање понављања разреда

 

За пројекат проф. др Мирослава Куке о реформи српског образовања, недавно представљен у Албанији, заинтересовани и Американци, и Руси и Кинези

Укидање понављања разреда, као један од могућих путева реформе нашег образовног система, један је од предлога које је у више од 50 земаља широм света представио проф. др Мирослав Кука, предавач на Високој школи за васпитаче у Алексинцу и Педагошком факултету у Битољу.

Иако је његов пројекат „Редефинисаност структуре образовног система Србије” преведен на неколико језика, представљен од Тајланда и Нигерије до Италије, Шпаније и Велике Британије, у Србији је прошао без реакција просветних власти. Ово је уједно и најмасовније организовано истраживање у области образовања последњих година, тврди др Кука.

– Последњи скуп на којем сам говорио о српском образовању био је недавно, на универзитету у Албанији. Рад је објављен и у најтиражнијем међународном америчко-кинеском образовном часопису, и то бесплатно, на њихов позив, као и у Русији. С друге стране, послао сам пет примерака у Министарство просвете, исти материјал упутио сам и на 37 адреса учитељских факултета, високих школа за васпитаче и катедри за педагогију филозофских факултета и до данас нисам добио ниједан одговор – прича др Кука.

Додаје да смо преплављени препорукама које долазе из страних земаља и од страних експерата, а да су ретки аутори који раде обрнуто и своје резултате и идеје препоручују страним васпитно-образовним системима.

А да ово није предлог једног човека, сведочи и податак да је у израду овог рада било укључено више од 80 људи из просвете и, што је најважније, практичара с терена – васпитача у вртићима, наставника у школама и то из целе Србије и земаља региона. Они су током шест-седам месеци давали сугестије, а коначни облик текста настао је уз помоћ професора Ксеније Јовановић и Јове Талевског.

Шта је то што пракса предлаже и што је било интересантно свету?

У првом циклусу учења, предшколском, децу би требало учити друштвеним вештинама, развијати „колективни дух”, стављати акценат на физички развој и научити основне елементе читања, писања и рачунања. У нижим разредима основне школе сувишни су изборни предмети, сматра наш саговорник.

Након шестог разреда предвиђено је полагање обавезног теста опште информисаности и интелектуалних способности, чији би резултати, заједно с подацима из упитника који попуњава одељенски старешина, били основ за формирање нових одељења у седмом разреду.

У наставу новоформираних одељења (разреда), поред обавезних и базичних предмета, уводе се изборни и факултативни предмети, које бира ученик а не родитељи.

Највећа новина коју предлаже јесте да се укине понављање разреда и то као стимулативна мера. Идеја је да у средњој школи ученици с недовољним оценама прелазе у наредни разред, међутим, ако су у основној више пута имали закључене јединице, не би могли да догурају даље од обавезног, првог разреда средње. Када дете са закљученом јединицом пређе у наредни разред, морало би да слуша и 50 одсто наставе спорног предмета из разреда у коме му је закључена јединица.

Ученицима који су регуларно (без превођења) завршили осми разред, као и по постојећој структури образовања, следи полагање тестова из српског језика, математике и теста опште информисаности, што представља пријемни испит за упис у једну од претходно назначених средњих школа.

 

Кризни период у петом разреду

 

Колико је проблем „понављача” појава којој се не придаје велики значај, говори и податак да је прво велико истраживање на ту тему урађено 2011. године и то после 30 година „празнине у литератури”, захваљујући истраживачу Душици Малинић из Института за педагошка истраживања. Резултати су показали да је међу популацијом неуспешних ђака више дечака него девојчица, да је кризни период у петом и шестом разреду и да највише понављача има у машинској и струци обраде метала, а најмање у природно-математичкој струци. Они углавном долазе из сиромашних породица у којима је више од троје деце. Просветне власти процењују да сваке године на поправни иде око 20.000 деце.

Сандра Гуцијан
објављено: 27.03.2014.

МЕДИЈИ

СИНДИКАТ

ОБРАЗОВАЊЕ

Најновије на сајту

Scroll to Top

Приступница

Задовољство нам је што показујете интересовање за учлањење у Форум београдских гимназија. У наставку можете попунити приступницу и придружити се нашој организацији. Уколико у вашој школи постоји наша организација, можете контактирати нашег представника и учланити се у школи. Уколико Форум нема организацију у вашој школи, можете нам се придружити као појединачни члан. Надамо се да ће то бити први корак ка ширењу организације и у вашој школи.

Да бисте се прикључили Форуму потребно је да попуните све податке. Након што попуните податке, послаћемо вам приступницу коју је потребно потписати чиме и званично постајете наш члан.

Важно: Слањем ваших података путем сајта, сагласни сте са обрадом тих података за потребе наше организације у складу са законом. Ваши подаци ће бити коришћени искључиво у сврхе за које су прикупљени и неће бити уступани ни дељени трећој страни ни у ком случају.

Правни саветник

Поштовани чланови Форума београдских гимназија,

Обавештавамо Вас да је Главни одбор Форума београдских гимназија, имајући у виду потребе и интересе нашег чланства за пружање правне помоћи, на седници одржаној дана 10.октобра 2018. године, једногласно донео одлуку да се ангажује Милан Кука, дипломирани правник са положеним правосудним испитом, који ће давати бесплатне правне савете, писати представке, молбе, жалбе и друге дописе надлежним држаним органима, школском одбору и директорима школа и без накнаде заступати чланове ФБГ-а у покренутим дисциплинским поступцима у установама.