Сва питања везана за приступање Форуму школа Србије слати на: forumskolasrbije@gmail.com

ФОРУМ БЕОГРАДСКИХ ГИМНАЗИЈА

Синдикат радника запослених у београдским гимназијама

САНУ окупља научну дијаспору

Идеја је чвршће повезивање са матицом и, кроз сарадњу, враћање у земљу

Српска академија наука и уметности формираће Одбор за дијаспору – најавио је њен председник, академик Владимир Костић. Одбор би требало да буде формиран у наредне две недеље, а после тога биће израђен и детаљан план активности којима ће се бавити.
Идеја је да се српска научна дијаспора чвршће веже за матицу и да одбор помогне да они отпочну или ојачају професионалну сарадњу с колегама у Србији.

– Намера је да их вратимо њиховим радом и сарадњом с овдашњом научном заједницом. За почетак, важно је да успоставимо мрежу наше научне дијаспоре, видимо где су све ти људи, чиме се баве и на који начин би могли да се, бар својим радом, врате у Србију – кажу у САНУ.

Академик Костић недавно је изнео и податак да се број високообразованих који напуштају земљу за последњих десет година увећао 11 пута. Костић је на конференцији за новинаре прошле недеље, рекао и да размишља о стратегији како задржати што више младих у земљи, као и да о томе разговара с најбољим студентима. А статистички подаци прилично су поражавајући и кажу да је само 2014. године Србију, с картом у једном правцу, напустило 58.000 људи. Процењује се да чак 20.000 доктора наука из Србије ради и живи у иностранству.

– Именом и презименом знам 7.000 доктора наука из Србије који су у дијаспори. Имам базу података са њиховим контактима и чиме се у свету баве. Годинама сам радио на томе. Процењује се, нажалост, да их је неколико пута више – каже за „Новости“ проф. др Јован Филиповић са Факултета организационих наука, који је свој други докторат одбранио на тему управљања виртуелним универзитетом српске дијаспоре.

– У том докторату понудио сам концепт како треба да посматрамо целу ту ситуацију и како бисмо могли да успоставимо сарадњу.

Филипови подржава идеју академика Костића да САНУ формира одбор који би ојачао сарадњу колега из матице и дијаспоре. Свака иницијатива је, додаје, добродошла, а посебно када је са званичног и високог нивоа, као што је Српска академија наука и уметности.

Филиповићево истраживање показало је да највећи део наше научне дијаспоре живи у Сједињеним Америчким Државама – око 39 одсто или 2.400 од оних 7.000 до којих је он дошао. Око хиљаду, или 15 одсто, живи у Канади. Око десет одсто српских научника у расејању је у Великој Британији и око седам одсто у Немачкој. Остали су углавном у другим државама западне Европе.

Трећина ради у привреди

ОКО 40 одсто српских доктора наука у дијаспори ради на универзитетима, показује истраживање проф. др Јована Филиповића. У компанијама је запослена трећина, у научним иститутима 13 одсто, а остали су у неким другим областима. Петина је са докторатом отишла из Србије, а остали су неки ниво образовања стекли у иностранству.

МЕДИЈИ

СИНДИКАТ

ОБРАЗОВАЊЕ

Најновије на сајту

Scroll to Top

Приступница

Задовољство нам је што показујете интересовање за учлањење у Форум београдских гимназија. У наставку можете попунити приступницу и придружити се нашој организацији. Уколико у вашој школи постоји наша организација, можете контактирати нашег представника и учланити се у школи. Уколико Форум нема организацију у вашој школи, можете нам се придружити као појединачни члан. Надамо се да ће то бити први корак ка ширењу организације и у вашој школи.

Да бисте се прикључили Форуму потребно је да попуните све податке. Након што попуните податке, послаћемо вам приступницу коју је потребно потписати чиме и званично постајете наш члан.

Важно: Слањем ваших података путем сајта, сагласни сте са обрадом тих података за потребе наше организације у складу са законом. Ваши подаци ће бити коришћени искључиво у сврхе за које су прикупљени и неће бити уступани ни дељени трећој страни ни у ком случају.

Правни саветник

Поштовани чланови Форума београдских гимназија,

Обавештавамо Вас да је Главни одбор Форума београдских гимназија, имајући у виду потребе и интересе нашег чланства за пружање правне помоћи, на седници одржаној дана 10.октобра 2018. године, једногласно донео одлуку да се ангажује Милан Кука, дипломирани правник са положеним правосудним испитом, који ће давати бесплатне правне савете, писати представке, молбе, жалбе и друге дописе надлежним држаним органима, школском одбору и директорима школа и без накнаде заступати чланове ФБГ-а у покренутим дисциплинским поступцима у установама.