Коментар ФБГ: Развлашћење Националних савета и локалних самоуправа основни је циљ који је Влада РС постигла новим законом о образовању. Погубне последице видеће се убрзо. Образовање је овим постало предузеће којим ће управљати један човек из приватног сектора који ће се звати министар просвете
Скупштина Србије усвојила је Закон о основама система образовања и васпитања који утврђује доношење Националног оквира образовања као основе за израду нових наставних планова и програма
Скупштина Србије усвојила је Закон о основама система образовања и васпитања који утврђује доношење Националног оквира образовања као основе за израду нових наставних планова и програма.
Од укупно 130 посланика у сали за усвајање закона гласао је 121 посланик, нико није био против, а није гласало девет посланика. Гласање је трајало скоро три сати због великог броја поднетих амандмана о којима се парламент изјашњавао.
Тим кровним просветним закононом уводе се и новине у систему управљања и руковођења установама, па ће директори бити бирани искључиво на основу компетенција, а последњу реч при избору даваће министар.
Законом је повећана одговорност наставника за квалитет наставе, оцењивање и поступање у случајевима кршења забрана, насиља и дискриминације, а утврђено је да се у пензију одлази са 65 година.
Проширена је одговорност ученика и родитеља, а предвиђене су и новчане казне за насиље у школи, доношење алкохола и наркотика.
За родитеље, али и ученике уводе се и нове васпитно и васпитно-дисциплинске мере, друштвено користан и хуманитарни рад.
Закон предвиђа могућност оснивања општинских савета родитеља, затим оснивање ученичких компанија и ђачких задруга.
(Танјуг/Новости)