Министарство просвете је још прошле године донело правилник који налаже васпитну меру и друштвено- користан рад за ученике који у школу доносе алкохол, туку другаре, уништавају школску имовину, допишу оцену у дневник…
Форум београдских гимназија је предложио да се уз већ постојеће законске одредбе које регулишу обавезан друштвено-користан рад за децу уведе и обавезан друштвено-користан рад за родитеље који би заменио предвиђену новчану казну од 5.000 до 100.000 динара.
О томе се разговарало у „Јутру“, а саговорници Јоване Јоксимовић били су Драгана Ћорић, из Удружења „Родитељ“, Жељко Машовић, психолог и Александар Марков, председник Форума београдских гимназија.
Дискусију је отворио Александар Марков који је појаснио да је предлог Форума београдских гимназија заправо био да последице кршења правила у школи треба да сносе и деца и родитељи, тј. да није тачно да родитељи треба да одмене дете.
У причу се укључио и Машовић који је рекао: „У гимназијама су мало озбиљнији родитељи који врше велики притисак на то како ће дете да му буду у школи, а при том имају мање времена за бављење децом, па су колеге у гимназијама хтеле да ударе по тим родитељима, што негде могу да разумем“.
У суштини, према мишљењу Машовића, систем је проблем. Кад је донета одлука она је гласила да треба организовати друштвено-користан рад. Али у додатној формулацији је појашњено да тај рад не сме да буде угрожавајући по дете његову стабилност и интегритет. И ту настаје проблем. Шта ће онда дете да ради? Који су то послови?
Другари могу да се ругају, а може да буде и нормалан. Машовић је рекао да у његовој школи друштвено-користан рад нормалан!
Снимак гостовања можете погледати овде.
Извор: Прва телевизија