Сва питања везана за приступање Форуму школа Србије слати на: forumskolasrbije@gmail.com

ФОРУМ БЕОГРАДСКИХ ГИМНАЗИЈА

Синдикат радника запослених у београдским гимназијама

Данас је школска слава Свети Сава

Све­ти Са­ва је „нај­вред­ни­ја пче­ла ко­ја је иза се­бе оста­ви­ла пу­ну ко­шни­цу слат­ког ме­да, ко­јим су се хра­ни­ла срп­ска де­ца до да­на­шњег да­на“ (вла­ди­ка Ни­ко­лај)

„Дневник“:

Већ без­ма­ло осам ве­ко­ва на да­на­шњи дан Срп­ска пра­во­слав­на цр­ква свет­ку­је спо­мен на свог пр­вог ар­хи­е­пи­ско­па, тре­ћег си­на ро­до­на­чел­ни­ка ди­на­сти­је Не­ма­њи­ћа ве­ли­ког жу­па­на Сте­фа­на, Раст­ка, у мо­на­штву Са­ве, док га шко­ле, због ње­го­ве про­све­ти­тељ­ске уло­ге, као свог па­тро­на сла­ве спо­ра­дич­но од 1734, а ин­сти­ту­ци­о­нал­но од 1840. го­ди­не.

У ова­ко ду­гој исто­ри­ји се­ћа­ња вре­ме из­ме­ђу 1946. и 1990. го­ди­не, ка­да је од­лу­ком та­да­шњих вла­сти Све­ти Са­ва био про­те­ран из шко­ла, да­нас већ ви­ше ни­је вред­но по­ме­на.Мно­го је ва­жни­је под­се­ти­ти но­ве ге­не­ра­ци­је ђа­ка за­што ће му и да­нас ус­клик­ну­ти с љу­ба­вљу.

Тај раз­лог је, из­ме­ђу оста­лог, у пр­вој шко­ли срп­ске пи­сме­но­сти ко­ју је Све­ти Са­ва отво­рио у ма­на­сти­ру Сту­де­ни­ци, у ње­го­вој Крм­чи­ји-збор­ни­ку за­ко­на и пра­ви­ла за по­на­ша­ње свих у сред­њо­ве­ков­ној срп­ској др­жа­ви,у ко­јој је за­ду­жио ро­ди­те­ље „да се при­се­те ка­ко су и са­ми би­ли де­ца и исто то има­ли од сво­јих ро­ди­те­ља“, а си­но­ве „да ис­пра­ве схва­та­ња сво­јих ро­ди­те­ља јер и са­ми же­ле да по­ста­ну ро­ди­те­љи и на­да­ју се да ће од сво­је де­це би­ти по­што­ва­ни“.

Ипак, остав­шти­ну пр­вог срп­ског про­све­ти­те­ља мо­жда нај­са­же­ти­је вред­ну­ју ре­чи Ми­ло­ша Цр­њан­ског да „исто­ри­ја срп­ске сред­њо­ве­ков­не про­све­ће­но­сти по­чи­ње ис­кљу­чи­во Све­тим Са­вом, као да је пре ње­га и ни­је би­ло“, те да се „за вре­ме Не­ма­њи­ћа сред­њо­ве­ков­на Ср­би­ја и по про­све­ће­но­сти сво­јој, мо­же по­ре­ди­ти с дру­гим , срећ­ни­јим др­жа­ва­ма европ­ским. А пр­ви про­све­ти­тељ ме­ђу њи­ма је Све­ти Са­ва.“

Све­ти Са­ва је „нај­вред­ни­ја пче­ла ко­ја је иза се­бе оста­ви­ла пу­ну ко­шни­цу слат­ког ме­да, ко­јим су се хра­ни­ла срп­ска де­ца до да­на­шњег да­на (вла­ди­ка Ни­ко­лај)

Ко­ли­ко је овај ду­хов­ник, гра­ди­тељ и об­но­ви­тељ ма­на­сти­ра, пр­ви по­гла­вар Срп­ске пра­во­слав­не цр­кве и њен ор­га­ни­за­тор, али и му­дар и вешт др­жав­ник, пр­ви за­ко­но­да­вац, це­њен и по­што­ван у на­ро­ду го­во­ри и ви­ше од 30 на­род­них пе­са­ма, пре­ко сто при­ча, мно­ге ле­ген­де. Ње­го­во име но­се мно­га ме­ста, шко­ле, бол­ни­це, уста­но­ве, по­све­ће­но му је око 200 умет­нич­ких пе­са­ма, мно­ге при­че и ро­ма­ни, а на­уч­ни­ци и дан да­нас ис­тра­жу­ју ње­гов жи­вот и рад.

А у бај­ко­ви­тој би­о­гра­фи­ји, про­све­ти­тељ­ски рад Све­тог Са­ве за­по­чео је ње­го­вим по­врат­ком из Све­те Го­ре у Ср­би­ју, у ма­на­стир Сту­де­ни­ца, ко­ја та­да по­ста­је цен­тар срп­ског цр­кве­ног и про­свет­ног жи­во­та. Због стро­гог мо­на­шког жи­во­та Све­тог Са­ве, ње­го­вих мно­го­број­них ми­си­о­нар­ских пу­то­ва­ња на­род га је гле­дао као истин­ског про­све­ти­те­ља и све­ца. Ње­гов рад чи­ни га јед­ном од нај­ве­ћих и нај­све­тли­јих лич­но­сти у исто­ри­ји срп­ског на­ро­да, што се по­твр­ђу­је не са­мо у пи­са­ним из­во­ри­ма и спо­ме­ни­ци­ма, већ и у усме­ном на­род­ном пре­да­њу.

sasava1

Ста­ри исто­ри­о­гра­фи пред­ста­вља­ли су жи­вот и рад Све­тог Са­ве као пра­ви дар Бо­жи­ји за цео срп­ски на­род. Био је на­род­ни учи­тељ и про­све­ти­тељ, са­ве­то­да­вац и лу­чо­но­ша срп­ског ду­хов­ног би­ћа, а и да­нас оли­ча­ва све што је нај­бо­ље и нај­у­зви­ше­ни­је у срп­ском на­ро­ду. Иако жи­ви у сва­кој срп­ској ду­ши, ипак је нај­ви­ше про­сла­вљен кроз Цр­кву и шко­лу у ко­ји­ма је с пра­вом на­зван на­род­ним учи­те­љем про­све­ти­те­љем, што се од нај­ста­ри­јих вре­ме­на, спо­ми­ње као ње­го­ва нај­ве­ћа за­слу­га. Сво­јим вред­ним, пре­да­ним и сми­ре­ним ра­дом Све­ти Са­ва је по­ма­гао си­ро­ма­шне, пре­ко­ре­вао ле­ње, сра­мо­тио не­при­стој­не, ку­дио ла­жљи­ве и кри­во­клет­ни­ке, па су иза то­га про­и­за­шла пра­ви­ла мо­рал­ног по­на­ша­ња.

Вучевић: Учење, рад и труд се исплате

Поводом обележавања школске славе, Светог Саве, све школе у Новом Саду припремиле су културно-уметнички програм, не би ли у што бољем расположењу прославиле овај свети дан. У Техничкој школи “Милева Марић Ајнштајн” је традиционално, 18. пут, организована централна прослава школског празника, којој су присуствовали представници свих новосадских школа, као и градске, покрајинске, републичке власти и Српске православне цркве.

svetisavaGradjevinska02_RHA

МЕДИЈИ

СИНДИКАТ

ОБРАЗОВАЊЕ

Најновије на сајту

Scroll to Top

Приступница

Задовољство нам је што показујете интересовање за учлањење у Форум београдских гимназија. У наставку можете попунити приступницу и придружити се нашој организацији. Уколико у вашој школи постоји наша организација, можете контактирати нашег представника и учланити се у школи. Уколико Форум нема организацију у вашој школи, можете нам се придружити као појединачни члан. Надамо се да ће то бити први корак ка ширењу организације и у вашој школи.

Да бисте се прикључили Форуму потребно је да попуните све податке. Након што попуните податке, послаћемо вам приступницу коју је потребно потписати чиме и званично постајете наш члан.

Важно: Слањем ваших података путем сајта, сагласни сте са обрадом тих података за потребе наше организације у складу са законом. Ваши подаци ће бити коришћени искључиво у сврхе за које су прикупљени и неће бити уступани ни дељени трећој страни ни у ком случају.

Правни саветник

Поштовани чланови Форума београдских гимназија,

Обавештавамо Вас да је Главни одбор Форума београдских гимназија, имајући у виду потребе и интересе нашег чланства за пружање правне помоћи, на седници одржаној дана 10.октобра 2018. године, једногласно донео одлуку да се ангажује Милан Кука, дипломирани правник са положеним правосудним испитом, који ће давати бесплатне правне савете, писати представке, молбе, жалбе и друге дописе надлежним држаним органима, школском одбору и директорима школа и без накнаде заступати чланове ФБГ-а у покренутим дисциплинским поступцима у установама.