Сва питања везана за приступање Форуму школа Србије слати на: forumskolasrbije@gmail.com

ФОРУМ БЕОГРАДСКИХ ГИМНАЗИЈА

Синдикат радника запослених у београдским гимназијама

Реформа гимназије

„Данас“:

Два часа у гимназијама више без класичне наставе

Ученици првог разреда гимназије (природног, друштвеног и општег смера) од јесени ће имати два часа више у недељном распореду (33 уместо садашњих 31)

Шта ће се тачно учити из нових изборних предмета у гимназијама и ко ће их предавати, питања су на која надлежни у Заводу за унапређивање образовања и васпитања у овом тренутку нису могли да говоре, јер, како кажу, не желе да узнемирују јавност док програми не буду објављени.

Наставнике, родитеље и ђаке позивају на стрпљење, напомињући да ће информисање јавности бити „апсолутни приоритет“ након што Министарство просвете усвоји и објави нови план наставе и учења за први разред гимназије.

А према ономе што је досад познато, ученици првог разреда гимназије (природног, друштвеног и општег смера) од јесени ће имати два часа више у недељном распореду (33 уместо садашњих 31), што је у складу са новим законским решењем које оптерећење више не посматра кроз број часова већ преко броја сати које ученици проводе у школи. Та два часа намењена су за похађање изборних програма, док су постојећи предмети и њихов фонд остали непромењени.

На листи коју је дефинисала радна група Министарства просвете налази се шест изборних програма: Језик, медији и култура; Појединац, група и друштво; Здравље и спорт; Одрживи развој; Уметност и дизајн; Примењене науке. Школа је обавезна да у складу са интересовањем и кадровским могућностима понуди четири програма, а ученици бирају два, који су у недељном распореду заступљени са по једним часом. Гимназијалци ће моћи да у другој години изаберу програм који нису слушали у првом разреду, док ће оно за шта се определе у трећем морати да похађају и у четвртом.

Завод је институција која по закону припрема предлоге планова и програма, али је у овом случају редослед корака био измењен: најпре је радна група Министарства просвете урадила предлог наставног плана (фонд часова) за гимназију, и дефинисала поменуту листу изборних програма, а ЗУОВ је потом добио задатак да напише предлоге програма за први разред. Завод је своје предлоге послао Министарству, али о њима нису желели детаљно да говоре због тога што постоји могућност да се нешто промени.

На питање у чему је разлика између програма и предмета, Елеонора Влаховић, руководитељка Центра за развој програма и уџбеника у тој институцији, каже да се програми „уздижу“ издан појединачних предмета и обједињују их, као и да је начин рада другачији.

– Урадили смо детаљно упутство како се остварује изборни програм. Садржаји нису дефинисани, већ је дат оквир унутар којег се крећу наставници и ученици. Сви изборни програми су мултидисциплинарни, урађени су по модуларном принципу (модули су заокружене тематске целине) и пружају велике могућности да ђаци истражују и раде пројекте, а улога наставника је да их усмеравају. То значи да неће бити класичне наставе, да нико ником неће предавати, нити ће гимназијалци из тога имати контроле и писмене задатке. Обрађују се феномени, ученици ће много више међусобно комуницирати, а новина је то што ће се повезивати школско и ваншколско знање, уз коришћење модерних технологија. Ђаке треба да ојачамо у истраживању, прикупљању и обради података, презентацији, јавном наступу, активизму… Све теме које се обрађују у оквиру изборних програма су актуелне и примерене узрасту од 15-16 година – каже Влаховић.

Као пример наводи да је у програму Уметност и дизајн једна од предложених тема мјузикл, за који сматра да је „право место за интеграцију“ костима, сценографије, музике, плеса, текст и покрета, као и за сарадњу наставника музичког, ликовног, српског…

Оцена из изборних програма ће бити нумеричка и улазиће у просек. Наставници ће добити детаљна упутства како се оцењује групни рад, истраживање, израда пројекта… Планиране су и обуке за оне који ће од јесени предавати у првом разреду.

Ученици ће бити подељени у групе, у зависности од тога који програм изаберу, а услов да би се она формирала је најмање 15 заинтересованих.

– Програми свих предмета у првом разреду гимназије су урађени исходовно, односно дефинисано је шта ученик треба да зна на крају школске године. То је важна новина која подразумева другачији начин рада наставника. У неким предметима је градиво смањено, негде је нешто додатно, у неким је промењен редослед излагања, али смо свуда били фокусирани на функционалним знањима – каже Влаховић.

Сваки од изборних програма може предавати више наставника. Предложено је, рецимо, да програм Појединац, група, друштво може да предаје професор историје, социологије, психологије и филозофије или да се смењују два или чак три наставника. Од надлежних су раније стизале најаве да ће моћи да се ангажују и наставници из других школа. Ипак, како ће то функционисати у пракси и да ли ће изборни програми служити пре свега за допуну фонда (као што је био случај са изборним предметима у основној школи) знаће се након што Министарство да коначну реч.

Промене засад нису планиране у специјализованим гимназијама и оним које имају одељења за обдарене ученике.

Вежбе од другог разреда

План који је урадило Министарство просвете предвиђа увођење вежби за биологију, хемију, физику и први страни језик, али тек од другог разреда, као и поделу одељења на групе. У првом разреду вежбе су предвиђене само за рачунарство и информатику.

МЕДИЈИ

СИНДИКАТ

ОБРАЗОВАЊЕ

Најновије на сајту

Scroll to Top

Приступница

Задовољство нам је што показујете интересовање за учлањење у Форум београдских гимназија. У наставку можете попунити приступницу и придружити се нашој организацији. Уколико у вашој школи постоји наша организација, можете контактирати нашег представника и учланити се у школи. Уколико Форум нема организацију у вашој школи, можете нам се придружити као појединачни члан. Надамо се да ће то бити први корак ка ширењу организације и у вашој школи.

Да бисте се прикључили Форуму потребно је да попуните све податке. Након што попуните податке, послаћемо вам приступницу коју је потребно потписати чиме и званично постајете наш члан.

Важно: Слањем ваших података путем сајта, сагласни сте са обрадом тих података за потребе наше организације у складу са законом. Ваши подаци ће бити коришћени искључиво у сврхе за које су прикупљени и неће бити уступани ни дељени трећој страни ни у ком случају.

Правни саветник

Поштовани чланови Форума београдских гимназија,

Обавештавамо Вас да је Главни одбор Форума београдских гимназија, имајући у виду потребе и интересе нашег чланства за пружање правне помоћи, на седници одржаној дана 10.октобра 2018. године, једногласно донео одлуку да се ангажује Милан Кука, дипломирани правник са положеним правосудним испитом, који ће давати бесплатне правне савете, писати представке, молбе, жалбе и друге дописе надлежним држаним органима, школском одбору и директорима школа и без накнаде заступати чланове ФБГ-а у покренутим дисциплинским поступцима у установама.