Водећи стручњаци предлажу реформу полагања пријемног на факултетима
Највећи стручњаци за математику у Србији предложили су решење како треба да изгледају матурски испити на крају средње школе, а који би требало да замене пријемне испите на факултетима.
Водећи математичари предложили су да општа матура подразумева два обавезна општеобразовна испита – српски односно матерњи језик и књижевност и математику, као и један или два изборна општеобразовна испита.
Када је реч о стручној матури, они су предложили полагање два обавезна општеобразовна испита – српски односно матерњи језик и књижевност и математику, као и стручни испит из основне струе који би се радио из два дела, теоријског и практичног.
Ово је предлог иза кога су стали Друштво математичара Србије (председник проф. др Војислав Андрић), Математички факултет Универзитета у Београду (декан проф. др Зоран Ракић), Математички институт Српске академије наука и уметности (директор проф. др Зоран Огњановић), Математичка гимназија у Београду (директор мр Срђан Огњановић) и проф. др Миодраг Матељевић, дописни члан САНУ.
Такође, предлог подржавају математичари у Националном просветном савету: председник проф. др Александар Липковски, заменик председника др Радивоје Стојковић, чланови проф. др Раде Дорословачки, проф. др Бранислав Поповић, проф. др Градимир Војводић, Милибор Саковић, и члан у претходном сазиву проф. др Зоран Каделбург.
Потписници овог писма и институције које они представљају сматрају да је, ради обезбеђивања просперитетне будућности српског народа, неопходно да се на испитима зрелости, предвиђеним Законом о основама система образовања и васпитања као општа и стручна матура, поред обавезног испита из српског, односно матерњег језика, неизоставно полаже и обавезни испит из математике.
Реализација матурских испита из математике може тећи на два нивоа које би кандидат сам бирао, и код опште и код стручне матуре, али испит мора бити обавезан. Ово је посебно важно у настојањима да грађани Србије буду људи који добро мисле, правилно аргументују, логично закључују и сврсисходно одлучују, као и у светлу развоја савремене технологије и повећања капацитета Србије у области информационих технологија, што је од великог значаја за напредак наше земље, навели су они.
(Блиц)