Коментар ФБГ: Трагедију, која је задесила малог Алексу Јанковића и његове родитеље, медији су злоупотребили до те мере да је сада тешко било шта рећи и у исто време бити у праву.
Ипак, уз сву тугу због несреће малог Алексе, морамо реаговати на ове чланке „Блица“, „Курира“ и других медија (који безочно спинују овај трагичан случај зарађујући притом новац), и устати у одбрану наставничке професије.
Овде нешто није у реду. Наиме, с обзиром на то какав је однос друштва и државе према просветним радницима, колегиница Маријана Бачанин, да је крива у овом случају, не би више могла да предаје нити у својој школи, нити игде у Србији, нити игде у Млечном путу.
Суд је рекао своје, тј. утврдио је системске грешке, како школе, тако и читавог образовног и правног система. При томе, није утврдио личну одговорност ниједног радника школе коју је похађао несрећни Алекса, па ни „РАЗРЕДНЕ НАСИЛНИКА КОЈА ЈЕ ШТИТИЛА АЛЕКСИНОГ СИЛЕЏИЈУ“ Маријане Бачанин.
Међутим, и над попом има поп. Избору Маријане Бачанин за просветног саветника успротивила се прво Алексина мајка, а за њом Друштво родитеља, друге организације, медији и, на крају, и министар Шарчевић, који се у међувремену огласио, тврдећи да није тачно да је Маријана Бачанин изабрана за саветника „јер она није добар педагог“.
На страну то што званични документ тврди другачије (видети на сајту МПНТР или на сајту ФБГ) – ова изјава министра довољно говори о његовој намери да ће се за „боље образовање по мери „Курира“, „Блица“ …“ борити до последњег наставника, које је спреман да жртвује када год то од њега буде затражено.
„Блиц“:
Разредна насилника међу 200 најбољих педагога
Разредни старешина ученика који је малтретирао Алексу Јанковића сада је саветник-сарадник Министарства просвете
, која је била разредни старешина једног од ученика који је малтретирао Алексу Јанковића, дечака из Ниша који је 2011. године себи одузео живот због претрпљених траума од вршњачког насиља, налази се међу 200 изабраних саветника-сарадника Министарства просвете. Она се тако нашла међу најбољим педагозима који треба да обучавају и саветује колеге широм Србије.
Пет и по година након што је четрнаестогодишњи Алекса себи одузео живот скоком са зграде у којој је живео, свака појава насиља у школама и даље се везује за његово име. Овај млади живот угашен је након осам месеци физичког и вербалног злостављања од стране седморице ученика, који су га сачекивали, јурили, вређали, али и претукли осам пута.
Потрес мозга, нога у гипсу, психијатријска дијагноза „посттрауматски синдром“, само су неке од последица које су претходиле скоку са зграде у којој је живео, а и поред тога што је управа школе била обавештена о злостављању, није учинила ништа да спречи вршњачко насиље.
Насупрот томе, разредна једног од насилника, Маријана Бачанин, како истиче Алексина мајка Драгана, тврдила је у свом извештају да је он „поштовао правила понашања у школи током целог другог полугодишта и да на његово понашање није било примедби ни од стране ученика ни од стране предметних наставника“. Како Драгана додаје, ова наставница је извештај потписала иако је тада била на боловању.
И док се Алексини родитељи боре за то да се оваква неправда не понови, залажући се за „Алексин закон“ који би донео строже казне починиоцима вршњачког насиља, али и онима који су имали прилику да га спрече, Маријана Бачанин нашла се на списку примљених саветника-спољних сарадника Министарства просвете, који ће бити ангажовани за пружање стручне подршке просветним саветницима и својим колегама у вртићима, основним и средњим школама
Ово саопштење о резултатима конкурса за избор саветника-спољних сарадника, где се на 108. месту налази Маријана Бачанин, наставник физичког и техничког образовања из ОШ „Душан Радовић“ у Нишу, објављено је данас на сајту Министарства.
Министарство просвете је за „Блиц“ навело да је Маријана Бачанин наставник у Основној школи „Душан Радовић“ у Нишу, а да је до септембра 2013. године била наставник у ОШ „Сретен Младеновић Мика“ у Нишу, коју је похађао Алекса.
Министарство је потврдило да она јесте предавала дечаку који је имао сукоб са Алексом, али истиче да је она у то време била на боловању, од октобра 2010. до фебруара 2011. године.
Како се наводи у саопштењу „сукоб“ тог дечака и Алексе се „поновио у априлу 2011. године али у вечерњим сатима ван школе па је даље поступање преузела Полицијска управа Ниш, Сектор за малолетничку делинквенцију“.
„Маријана Бачанин није позивана од стране истражних органа и суда на било какво сведочење у вези са учеником А.Ј., нити се њено име помињало у извештајима Заштитника грађана у случају А.Ј.“, речено нам је у Министарству просвете.
Такође се додаје да је Маријана Бачанин је наставник ТИО и дипломирани физичар, да је звање педагошког саветника стекла 2014., као и да је на основу критеријума за избор саветника – спољног сарадника, остварила укупно 89 бодова, што је највише бодова у категорији кандидата који су се пријавили за предмет техничко у Школској управи Ниш.
Како нам је накнадно саопштено из Министарства, одлуку о томе ко ће се наћи на овом списку не доноси министар, већ је наставницу Бачанин изабрала Школска управа Ниш, на основу критеријума.
У међувремену, на свом Фејсбук профилу, огласила се мајка покојног Алексе, Драгана Јанковић, која је написала: „Министар Шарчевић променио одлуку. Маријана Бачанин остаје на месту просветног саветника. Још један од многих који је сахранио поново Алексу!“ Како она може да едукује друге?!
– Срамота је да разредна насилника који је пребијао Алексу и која није била у стању да обузда свог ђака насилника буде едукатор другима – истиче Драгана Јанковић, Алексина мајка и додаје да је исти ученик касније осуђен максималном казном за своје године.
Она је апеловала да се испита рад наставнице Бачанин, „јер је њено сврставање међу 200 најбољих педагога у Србији вређање и наше трагедије и вређање просветних радника који су на листу доспели захваљујући свом труду, раду и професионалним успесима“.
„Курир“
СРАМОТА! Наставница која је ШТИТИЛА АЛЕКСИНОГ СИЛЕЏИЈУ међу 200 најбољих педагога у Србији
Маријана Бачанин, некадашња разредна једног од ђака који је малтретирао и угњетавао Алексу, дечака из Ниша који је 2011. себи одузео живот јер није могао више да трпи психичку и физичку тортуру вршњака у ОШ “Сретен Младеновић Мика”, нашла се на списку од 200 најбољих просветних радника у Србији.
Наиме, њу су предложиле колеге из Ниша да врши улогу одабраних просветара (који ће истовремено бити и задужени за борбу против вршњачког насиља), што је шокирало Драгану Јанковић, мајку трагично настрадалог Алексе.
– Та госпођа изгледа сада ради у две школе, у једној предаје техничко, у другој техничко и физику, ако је судити по подацима са сајта ових установа. И сада је она одабрана, унапређена од оволике Србије? Она је дала изјаву на захтев просветне инспекције којом каже да је понашање ученика који је докусурио моје дете фантастично и узорно, док је он за то време угњетавао и претио мом сину. У тој својој изјави, она је навела да је проблематичан ученик у потпуности сарађивао и поштовао договоре и правила понашања у школи током целог другог полугодишта и да на његово понашање није било примедби ни од стране ученика ни од стране предметних наставника. И сада она, постаје један од просветних саветника? Па како је то могуће? – пита се Јанковићева и додаје:
– Овде се сада намеће питање, како ће таква жена да контролише образовне установе, наставнике и остале запослене у просвети, да контролише рад тимова попут оних који се баве заштитом деце од насиља, ако није могла да обузда свог ђака, ученика насилника ком је била разредана. Да ли је то њен успех и напредак у каријери, или је учињена једна велика неправда – пита се она.
С друге стране, Младен Шарчевић, министар просвете објашњава да наставница Маријана Бачанин ипак није изабрана међу 200 најбољих јер није добар педагог.
– Та наставница је била предложена из своје средине, али није изабрана у првих 200. Она је конкурисала као што сви имају право да конкуришу, добра је у својој области, али није добар педагог и због тога није прошла. Јако сам задовољан да није направљена грешка. Вероватно је Алексина мама видела шири списак – рекао је Шарчевић.
Драгана Ћорић, доценткиња и професорка Правног факултета и председница Удружења „Родитељ“, креаторка “Алексиног закона” каже да заиста не зна шта су били критеријуми за избор људи за позицију саветника, као и да су је нека имена са списка зачудила, а нека обрадовала.
– Знамо да су то људи који су одабрани за то одређено звање, и да се неки други неће бирати у наредне четири године. Они се сада сматрају онима који ће едуковати друге, између осталог биће задужени и за борбу против вршњачког насиља. Сматрам да је требало да буду узети у обзир неки њихови стручни и васпитно-педагошки критеријуми, као и људски, хуманистички, али и успеси које су остварили у одређеним областима. Изузетно су ме обрадовала нека имена на тој листи, јер су ти људи сјајни едукатори и иноватори у својим научним областима. С друге стране, нека имена су ме непријатно изненадила, па је ово питање одакле име Маријане Бачанин на списку министарства просвете – јасна је она.
Маријанина школа кажњена са пола милиона динара
Прекршајни апелациони суд правоснажно је досудио максималне новчане казне нишкој Основној школи “Сретен Младеновић Мика” и некадашњој директорки Сузани Поповић Ицковски јер нису предузели мере за спречавање вишемесечног вршњачког насиља над учеником Алексом Јанковићем (14). Прекршајни суд казнио је школу и директорку Поповић Ицковски са 500.000, односно 50.000 динара, јер су прекршили Закон о основама система образовања и васпитања, као и Закон о прекршајима.