Реформа образовног система је немогућа
Образовни систем Србије је зацементиран и толико застарео да је у њему немогуће извести реформу у складу са потребама савременог доба, изјавио је директор Истраживачке станице Петница Вигор Мајић, уз оцену да је перспектива школства сива и да ће убудуће у Србији државне школе похађати само деца сиромашних.
– И ако хоћемо да радимо реформу образовног система у Србији, не можемо, јер тај систем је толико застарео да не допушта ништа флексибилно – оценио је Мајић у дебати „Политика образовања за нову развојну агенду Србије“ Европског покрета и ЕУ Инфо центра.
Он је рекао да је због тога песимиста и да српском школству предстоји сиво време и експанзија приватих школа.
– Биће две групе школа, једне, које ће желети да понуде квалитет, знајући да постоји део становништва спреман да плати квалитетно школовање, и друге које ће нудити неквалитет, кроз површност јер постоји такође део који ће платити да добије папир. А, и једне и друге ће из државног система школства извлачити оно мало преосталих добрих наставника – указао је Мајић, а преноси Н1.
Он је предочио да је то већ виђено у многим земљама и да ће убудуће – похађање државне школе значити да сте врло сиромашни и не водите рачуна о образовању своје деце.
Мајић је рекао да школство у Србији служи за запошљавање у државној управи – да се негде запосли 120.000 људи, а Универзитет је огромна институција која постоји сама због себе и неће да се мења. Он је навео пример: „Билошки факултет не школује биологе, већ наставнике биологије!“
Према његовим речима, ни Европа није светао пример и ЕУ има образовних система колико држава и више, а да није успела да их усклади са технолошким променама. У томе су много успешније земље Азије, истакао је он.
(Блиц)