У суботу 20.октобра 2012. одржана је Скупштина ФБГ. На другом по реду овогодишњем скупштинском окупљању делегати су једногласно изгласали одлуку о придруживању Синдикату радника у просвети Србије. Овом одлуком ФБГ је себи омогућио репрезентативност на републичком нивоу и могућност непосредног преговарања са Министарством просвете и Владом РС.
Скупштина је изгласала и измене Статута, на основу којих ће оне синдикалне чланице ФБГ, које имају већи број чланова, имати веће право одлучивања и утицаја на одлуке ФБГ од других, мањих чланица.
У раду Скупштине учествовали су делегати из „Светог Саве“, Прве, Филолошке, Треће, Четврте, Шесте, Осме, Спортске, Дванаесте, Четрнаесте, Петнаесте и Лазаревачке гимназије. По правилу, нису се појавили делегати Тринаесте и Математичке гимназије. Све одлуке донете су једногласно.
Ток Скупштине:
- Формирано је радно председништво;
- Формирана је верификациона комисија, која је констатовала састав Скупштине, кворум и дневни ред (једногласно усвојено);
- Председник ФБГ поднео је извештај о раду (једногласно усвојен);
- Председница Надзорног одбора поднела је извештај Надзорног одбора (једногласно усвојен);
- Председник Статутарне комисије поднео је предлог измена Статута ФБГ (једногласно усвојен);
- Поднет предлог Споразума о придруживању синдикату СРПС (једногласно усвојен);
- Скупштина је закључена.
Као што је познато, ФБГ нема више 21. чланицу, већ 18.
Пета гимназија је изашла из ФБГ пре седам месеци, уз „препаметно“ образложење председнице Синдиката Пете „да није потребно наводити образложење“, тако да ни ФБГ нема образложење, нити ће га икада имати.
Земунска и Девета гимназија никада нису доставиле одлуку о изласку из ФБГ, али је претходни сазив Скупштине ФБГ, 11. фебруара 2012, донео закључак су се стекли сви статутарни услови за престанак чланства Земунске и Девете, због вишегодишњег непојављивања на састанцима и неплаћања чланарине. Унија СПРС је „пригрлила“ та два синдиката, верујући у чуда и лажи свог руководства о скором распаду ФБГ после изласка из УСПРС. Чуда се нису догодила, ФБГ се није распао, штавише: управо је повратио своју репрезентативност на републичком нивоу, па УСПРС више неће морати „да брине“ о ФБГ и да захтева од Министарства просвете да председницима школских синдиката ФБГ-а укине 12% надокнаде за вођење школског синдиката.
Зачуђује непојављивање делегата Седме и Десете гимназије, који су до сада били активни у раду Скупштине и Главног одбора, али се то може протумачити њиховим незадовољством изгласаним одлукама Главног одбора и Скупштине ФБГ у последње време, које су по правилу супротне мишљењима, ставовима и предлозима председника синдиката Седме и Десете. Међутим, то не може бити оправдање за неучествовање њихових представника у раду Скупштине.
ФБГ ће синдикате Седме и Десете гимназије обавестити о могућим разлозима неспоразума и затражити званично образложење тих синдиката.