Синдикат радника у просвети Србије
Саопштење за медије / 25. фебруар 2016.
Тужићемо државу!
Пошто Влада Републике Србије месецима избегава да испуни обавезе из Споразума који су у њено име потписали министар просвете Срђан Вербић и потпредседница Владе – министарка за државну управу и локалну самоуправу Кори Удовички, Синдикат радника у просвети Србије ће морати да поведе судски спор због неизвршења преузетих обавеза.
По истом Споразуму, синдикати су у потпуности испунили преузете обавезе, а Влада, њена потпредседница и министарства нису.
До данашњег штрајка не би ни дошло да је Влада Републике Србије испунила обавезе из Споразума. Ваљда зато што сматра да оно што њен потпредседник и њени министри потпишу не мора да се извршава, па макар и по цену великих штрајкова. Уосталом, Влада ће, како је већ навикла, кривицу за штрајкове и протесте (преко свог ресорног министра) пребацити на синдикате просвете.
Министар просвете Срђан Вербић је прошле године уценио синдикате, натеравши их да потпишу спорне одреднице у члану 3 Споразума, иако су синдикати још тада тврдили да су оне тешко изводљиве.
Спорни члан се односи на материјални положај запослених у образовању:
Члан 3. Влада се обавезује да ће благовремено утврдити предог посебног закона којим ће се уредити плате запослених у јавном сектору, а који би се примењивао од 1. јануара 2016. године. Предлогом закона из Става 1 овог члана побољшаће се материјални положај запослених у образовању.
„Платни разреди“ су пропали
Свима је данас јасно да „Закон о платним разредима“ није донет и, када буде донет, неће помоћи јавном сектору него ће, напротив, постићи супротан ефекат – озакоњење непристојно великих разлика у зарадама у јавном сектору.
Пошто су синдикати одбијали да потпишу Споразум, а министар Вербић тврдио да председици синдиката немају подршку запослених, он је позван на заједнички састанак руководстава Уније СПРС и СРПС, како би евентуална одлука о потпису Споразума била донета после његове аргументације. На том састанку, министар Вербић није успео да увери 50 синдикалаца аргументима да ће нови закон побољшати стање у образовању, већ је, у немоћи, рекао да ће он, уколико посебан закон о платама не буде донет и тиме не буду испуњене обавезе државе, поднети оставку.
Данас, када је јасно да ништа није урадио, да није испунио своје обавезе, да ће то изазвати нове потресе у образовању, оставка му не пада на памет!
Инфо СРПС
25.2.2016.