Коментар ФБГ: Поштујемо! А остали облици? А самостално напредовање у примени ИКТ? А учење страног језика код куће? А културни ангажман ван школе? А шта добије наставник – писац са Ниновом наградом у џепу? А шта добије наставник – активни планинарски водич који редовно води ученике по гудурама Србије? А шта добије наставник који је са својим одбојкашким клубом освојио првенство државе? А како напредује наставник музике – композитор? А како се стручно усавршава наставник који је победио на ТВ квизу знања? А како се усавршава наставник који са својим ђацима организује еколошки добровољни рад?
Ништа од вредновања индивидуалног и ваншколског усавршавања! Тачније, усавршавање под контролом. Усавршаваће се само они које директор пошаље на симпозијум, они који се добро сналазе на и испод округлих столова и они који добро певају на саборима, сусретима и данима:
ПРАВИЛНИК О СТАЛНОМ СТРУЧНОМ УСАВРШАВАЊУ И СТИЦАЊУ ЗВАЊА НАСТАВНИКА, ВАСПИТАЧА И СТРУЧНИХ САРАДНИКА (ПОССУИСЗНВИСС)
……….
……….
ОБЛИЦИ СТАЛНОГ СТРУЧНОГ УСАВРШАВАЊА
Члан 6
Облици сталног стручног усавршавања наставника, васпитача и стручног сарадника, а које надлежни орган или организација одобри по утврђеној процедури, јесу:
1) програми сталног стручног усавршавања који се остварују извођењем обуке;
2) акредитовани програми високошколских установа као облика целоживотног учења;
3) стручни скупови:
(1) конгрес;
(2) сабор, сусрети и дани;!!!!!!!!!!!!!
(3) конференција;
(4) саветовање;
(5) симпозијум;
(6) округли сто;
(7) трибина;
4) летње и зимске школе;
5) стручна и студијска путовања.
Облици сталног стручног усавршавања из става 1. овог члана остварују се, односно организују се као домаћи или међународни.
Овим правилником уређује се вредновање учешћа на међународним облицима стручног усавршавања из става 1. овог члана.