Сва питања везана за приступање Форуму школа Србије слати на: forumskolasrbije@gmail.com

ФОРУМ БЕОГРАДСКИХ ГИМНАЗИЈА

Синдикат радника запослених у београдским гимназијама

Некада смо сви били у сосу

У Србији данас постоје четири репрезентативна синдиката просвете. Наводимо њихов редослед по бројности:

  1. УСПРС (Унија синдиката просветних радника Србије),
  2. СРПС (Синдикат радника у просвети Србије),
  3. ГСПРС „Независност“ (Грански синдикат просветних радника Србије „Независност“),
  4. СОС (Синдикат образовања Србије).

У последњих 20-так година, многи су узроци довели до данашњег распореда синдикалних снага у образовању. Пре него што кренемо у свађу са некима, пођимо од непобитне чињенице: сви смо ми некада били у СОС-у, а затим смо се од њега разбежали, како је и када је ко знао и умео. Тако су настали други синдикати просвете. Прво је настао ГСПРС „Независност“ (почетком 90-тих), затим УСПРС (1999), а пре неколико година и СРПС (од неких бивших чланица СОС, УСПРС и ГСПРС „Независност“).

Данас је СОС најмалобројнији. Ко губи, има право да се љути. СОС се љути  одавно, од како је почео да губи. И зато данас не чуди да од губитника добијемо овакву поруку. Господин Павловић у доњем чланку ламентира над својом властитом судбином, јодлујући и кајкајући Словенцима и Хрватима у помоћ, позива се на разум (чији?), а у потаји радећи на лобирању да се неким чудом изгласа некакав закон по коме би сви, по сили закона, морали да се вратимо – право у Банетово крило. Политички миље тренутно је повољан по Банета, има у садашњој власти доста „његових“, па и не чуди што је гракнуо баш сада. 

Ипак, најсмешнија је анализа штрајка синдикалног лидера који је чувен по томе што никада није водио штрајк. Чак и током последњег великог штрајка, фебруара и марта 2011, укључио се кобејаги у штрајк тек пошто је видео да је ђаво однео шалу, а његове школе ступиле у штрајк и не питајући њега за дозволу. 

Прочитајте чланак са сајта СОС-а:

ИНФО СОС-а:

ЗА САЈТ 28. 01. 2013.

Удруживањем до репрезентативности

Шта све може да направи непрецизан Закон о раду, можемо да видимо на још једном примеру удруживања синдиката ради стицања репрезентативности:

Ради се о Споразуму о удруживању Форума београдских гимназија и Синдиката радника у просвети Србије. У члану 3. њиховог  Споразума пише да се ФБГ колективно придружује СРПС-у ради стицања својства републичке репрезентативности. При томе чланови ФБГ остају чланови ФБГ који и даље ради на основу свога Статута и правила и програма рада.

У члану 219. Закона о раду у ставу 5. се каже да се синдикат сматра репрезентативним ако је уписан у регистар у складу са Законом и другим прописима, па би ФБГ могао да стекне репрезентативност само у случају да сви његови чланови потпишу приступнице СРПС, што овде није случај.

Када је у питању СРПС, то и није ништа необично, јер је овај синдикат  настао тако што су се на исти начин удружила два синдиката: Синдикат образовања Београда и Независни синдикат просветних радника Војводине. Они никада нису постали један синдикат, а репрезентативност су добили потајно, нелегално, у доба када Одбор за утврђивање репрезентативности синдиката и Удружења послодаваца није радио.

Тај „синдикат“ није функционисао као један ни у време штрајка, а ни у последњим преговорима око потписивања Протокола прошле године. Војвођански део је у оба случаја био за прихватање споразума, а београдски против. Тај назови синдикат, који је у ствари унија два независна синдиката, нема чак ни заједнички рачун.

Ако се овај модел примени и на остале мале и нерепрезентативне синдикате, ускоро ћемо имати да су сви синдикати репрезентативни, па чак и они који имају 500 – 600 чланова, уместо 10 000, колико треба за репрезентативност.

Да се овакви синдикати не могу око ничега озбиљног договорити, сем да сваки предлог Владе одбију, видело се и на последњим преговорима око потписивања Протокола, који су сви брже – боље одбили.

Ако би имали мало разума, сви они који мисле да су оваквим удруживањем остварили неки важан циљ, треба само да се осврну како функционишу синдикати у нашем окружењу.

Најбољи резултати постигнути су у Словенији, Македонији и Црној Гори, где је више од 90% запослених у образовању у једном синдикату. У Хрватској постоје три синдиката: Синдикат запослених у основним школама, Синдикат запослених у средњим школама и Синдикат запослених у високом образовању, који су део једне федерације (Удруге) синдиката. Они у свему делују као један синдикат. Остали синдикати су много мањи, а има их као и у Србији 5 -6.

Од оваквог новог модела удруживања користи може да има само Влада, која може да игра на карту нејединства синдиката, без обзира на све ове важне споразуме о удруживању ради стицања репрезентативности.

Бранислав Павловић

 

МЕДИЈИ

СИНДИКАТ

ОБРАЗОВАЊЕ

Најновије на сајту

Scroll to Top

Приступница

Задовољство нам је што показујете интересовање за учлањење у Форум београдских гимназија. У наставку можете попунити приступницу и придружити се нашој организацији. Уколико у вашој школи постоји наша организација, можете контактирати нашег представника и учланити се у школи. Уколико Форум нема организацију у вашој школи, можете нам се придружити као појединачни члан. Надамо се да ће то бити први корак ка ширењу организације и у вашој школи.

Да бисте се прикључили Форуму потребно је да попуните све податке. Након што попуните податке, послаћемо вам приступницу коју је потребно потписати чиме и званично постајете наш члан.

Важно: Слањем ваших података путем сајта, сагласни сте са обрадом тих података за потребе наше организације у складу са законом. Ваши подаци ће бити коришћени искључиво у сврхе за које су прикупљени и неће бити уступани ни дељени трећој страни ни у ком случају.

Правни саветник

Поштовани чланови Форума београдских гимназија,

Обавештавамо Вас да је Главни одбор Форума београдских гимназија, имајући у виду потребе и интересе нашег чланства за пружање правне помоћи, на седници одржаној дана 10.октобра 2018. године, једногласно донео одлуку да се ангажује Милан Кука, дипломирани правник са положеним правосудним испитом, који ће давати бесплатне правне савете, писати представке, молбе, жалбе и друге дописе надлежним држаним органима, школском одбору и директорима школа и без накнаде заступати чланове ФБГ-а у покренутим дисциплинским поступцима у установама.