Коментар ФБГ: Ако икада одлучите да посетите сајт Министарства просвете и науке, погледајте пројекте: све сама инклузија, целоживотно учење, права Ромске и свакојаке деце и превенција насиља! Уупс! Извин’те, има мало и „стручног усавршавања“ наставника (без адекватног награђивања). Једном речи, ови пројекти немају везе са суштином било ког образовног система. Наредни чланак говори о томе где ће наше министарство у следећих пет година намаћи паре како би их спискало на ове пројекте, уместо да врати углед школи, појача ђачку дисциплину, повећа издвајања из БНД-а, укине уравниловку, појача мотивацију наставника, уведе праћење излазних резултата школа и наставника, уведе напредовање у служби, уведе ИКТ, смањи администровање, дозволи школама аутономију у управљању…
Србија од ове године може да конкурише за средства ЕУ намењена образовању. Неопходно је поднети пројекте као што су инклузивно образовање, обука наставника и други
ВРТИЋИ, школе, факултети и све институције које се у Србији баве образовањем моћи ће од ове године да конкуришу за финансирање из буџета ЕУ у коме је за образовне пројекте у наредних пет година предвиђено укупно 6,9 милијарди евра. Реч је о Програму целоживотног учења, који обухвата образовање од обданишта до докторских студија, као и школовање одраслих.
Влада Србије потписала је споразум са Европском комисијом, којим смо, осим Хрватске, постали једина земља западног Балкана којој је равноправно доступна европска образовна каса. Једногодишњи пројекти могу да буду финансирани с највише 150.000 евра, а трогодишњи са максималних 600.000 евра.
– Реч је о најважнијем европском образовном програму у коме су до сада могли да учествују само универзитети из Србије, а сада и предшколске установе, школе, невладин сектор, државне институције и сви остали који се баве унапређењем образовања – објашњава за ”Новости” др Тинде Ковач-Церовић, државни секретар у Министарству просвете. – Са земљама партнерима моћи ћемо да пријављујемо пројекте које ће финансирати ЕУ.
Према њеним речима, у Србији постоје многи пројекти који би могли да добију европску подршку. Као примере наводи инклузивно образовање, укључивање Рома у школски систем, школе са двојезичком наставом, обуке наставника…
Програм целоживотног учења подразумева четири групе пројеката – ”Коменијус”, намењен предшколском, основном и општем средњем образовању, за који се издваја 13 одсто буџета, ”Леонардо да Винчи” који троши четвртину средстава и намењен је средњем стручном образовању, ”Еразмус” за пројекте високог школства, са укупно 40 одсто буџета, и ”Грунтвиг”, пројекти образовања одраслих са учешћем у буџету од четири одсто.