Показало се да раније оптужбе УСПРС на рачун осталих синдиката просвете нису биле оправдане
Снежана Марковић смењена је данас са места руководиоца Централне радне групе за распоређивање слободних радних места и технолошких вишкова
Одмах на почетку састанка, помоћница министра за средње образовање Снежана Марковић обавестила је присутне да она није више члан радне групе у својству председника, већ обичног члана (испред Министарства).
Разлог за смену Марковићке (ово је претпоставка ФБГ) је захтев три синдиката просвете (СРПС, СОС и ГСПРС Независност) министру просвете да она буде смењена, јер је на претходним седницама форсирала премештање запослених из мањих у веће средине, омаловажавала синдикате, исказивала сумњу у њихову репрезентативност и позивала се на податке из ИС Доситеј, што је довело и до додатне забуне – које податке Министарство просвете уноси у Доситеј.
Нови председник Централне радне групе је Милош Благојевић, директор основне школе „Ј. Ј. Змај“ из Панчева и посебни саветник министра просвете.
На састанку је доминирала тема коју су још раније наметнула три синдиката просвете. Наиме, спорно је тумачење примене члана 6. ПКУ.
Ради се о појави учесталог преузимања (премештања) запослених из мањих средина у веће средине, на основу упута који су стизали директорима школа из Министарства просвете. Највећи број таквих случајева појавио се у Београду, а као најчешћи разлог за овакву миграцију наводи се „спајање породице“ (без прописане процедуре и без валидне пропратне документације).
Док су три синдиката и на данашњем састанку инсистирала на сузбијању ове нове појаве, тумачећи је као облик корупције, манипулацију и намештање радних места, представник четвртог синдиката (УСПРС) поновио је став да је таква појава оправдана и у складу са ПКУ.
На састанку је ипак закључено да је примена члана 6 ПКУ могућа тек пошто буду исцрпљене могућности из члана 5. ПКУ. То значи да предност приликом преузимања имају све друге категорије радника са непуном нормом.
Самим тим, директори појединих школа у оваквим ситуацијама убудуће НИСУ ДУЖНИ да поступају по евентуалним „налозима“, „препорукама“ и „претњама“ , нити да примају на посао овакве „случајеве“.
Резултати овог састанка разрешили су и неке дилеме око ставова три синдиката са једне стране, и УСПРС са друге стране.
УСПРС, тј. неки њени представници, тврде у последње време да остали синдикати, захтевом за смену Снежане Марковић („која је одлично радила“), уствари руше рад Централне радне групе и читаву рационализацију, а да три синдиката просвете „спречавају легитимну миграцију“ запослених из мањих средина у Београд, Нови Сад и Крагујевац.
Испоставило се да министар такође (као и три синдиката) мисли да Снежана Марковић није добро радила свој посао председника радне групе, па је на то место поставио свог посебног саветника, али не да би се рушио рад Радне групе него да би она радила боље него до сада.