„Новости“:
Прекршајни суд у Панчеву изрекао две новчане казне несавесним родитељима. У суду кажу да се годинама подносе пријаве због неоправдавања изостанака
ДВОЈЕ родитеља, чија деца похађају трећи и седми разред основне школе, пресудом Прекршајног суда у Панчеву кажњено је са по 5.000 динара зато што нису оправдали изостанке. Ако не плате казну у року од 15 дана од правоснажности пресуде, новчана казна се може заменити друштвено корисним радом, казном затвора или блокадом рачуна до измирења.
Према речима Сандре Медаковић, портпарола Прекршајног суда у Панчеву, ово није први пут да се подносе пријаве против родитеља и да се изричу ове казне. Иако су недавно донете измене и допуне Закона о основама система образовања и васпитања, несавесни родитељи који нису правдали изостанке или нису уписивали дете у први разред били су кажњавани и раније.
– Током 2017. године поднето је 88 пријава против родитеља због изостајања деце из школа – каже Сандра Медаковић, портпаролка Прекршајног суда у Панчеву. – Донето је 13 решења, од којих су две новчане казне и 11 опомена, а остали поступци су у току. Новчане казне су изречене у случајевима где су родитељи опоменути више пута, али ни после тога нису оправдали изостајање из школе.
Како каже Сандра Медаковић, приликом доношења пресуде као олакшавајућа околност узима се ако се то први пут догађа, ако је реч о краћем периоду изостајања, тешкој материјалној ситуацији породице… У тим случајевима се, углавном, изриче опомена.
Закон прописују да је родитељ дужан да у року од 48 сати јави наставнику због чега дете не долази у школу, а за осам дана да донесе званично оправдање за изостајање детета са наставе. Ако те не учине, школа обавештава надлежни секретаријат градске управе који подноси захтев за покретање прекршајног поступка против родитеља, односно старатеља. Прописана казна за овај прекршај је од 5.000 до 100.000 динара.
Казне и у Београду
– ОД септембра, када је донет Закон о основама система образовања и васпитања, поднето је пет пријава против родитеља због изостанака и поступци су у току – каже Милан Мариновић, председник Прекршајног суда у Београду. – Овакве случајеве радимо 10-15 година, тако да је било новчаних казни и раније.