Како је Стратегијом образовања, која истиче 2020. године, предвиђен већи обухват гимназијских ученика, један од начина на који Министарство просвете, науке и технолошког развоја покушава да оствари зацртани план је увођење тзв. ИТ одељења у гимназије широм Србије. Претходне године четири београдске гимназије имале су прилику да упишу ученике у ова одељења, међутим, због лоше урађеног пријемног испита уписано је само једно одељење и то у Првој београдској гимназији. Oве године слика је потпуно другачија, па ће од наредне школске године, у великом броју градова у Србији, бити формирано преко 70 оваквих одељења. Како су медији раније писали, ученици који похађају ово одељење су изузетно задовољни знањем које добијају, а посебно су задовољни јер нису оптерећени „непотребним“ предметима попут Латинског језика. Мишљења наставника о овом смеру су подељена. Из изјава датих Блицу, 11. маја 2018. године, стиче се утисак да су наставници који предају у овим одељењима задовољни начином рада и квалитетом ученика који су уписали ово одељење, али с друге стране део стручне јавности наглашава да увођење ИТ смера у гимназије представља ништа друго до претварање гимназије у средње стручне школе.
Када се пажљивије сагледа наставни програм који се реализује током четворогодишег школовања у овим одељењима с правом бисмо се могли запитати да ли је гимназија без Латинског језика и њему сличних предмета заиста гимназија или само њена лоша имитација.
Извор: РТС
Министарство просвете, науке и технолошког развоја почело је са реализацијом уско стручних обука наставника информатичких предмета који ће, школске 2018/19. године предавати у гимназијским ИТ одељењима.
Прва обука одржава се данас и сутра у Рачунарској гимназији у Београду, саопштило је ресорно министарство.
Више од 60 наставника из 15 школских управа ће изучавати наставне садржаје предмета Програмирање и Рачунарски системи.
Предвиђено је да обука траје 12 дана. Прва два дана биће реализована данас и сутра док се наставак обуке очекује током августа и новембра.