Саговорници Н1 подељени су у мишљењу да ли је допис Министарства просвете директорима школа због штрајка просветних радника “застрашивање” или ипак само “лоша формулација”.
Бивши министар просвете Срђан Вербић навео је да се суочавамо са тиме да нам недостаје пуно наставника као и да тај проблем не можемо да решимо преко ноћи и додаје да допис Министарства просвете упућен директорима школе поводом штрајка није застрашивање.
Ана Димитријевић из Форума београдских гимназија каже да је допис схватила као један вид застрашивања.
„Ситуација је лоша и затегнута пошто дијалога нема, иако премијер каже да би било лепо да се дијалог настави, али дијалог има две стране и у дијалогу једна страна каже једно, па друга каже друго. Треба да имамо мало осећаја да чујемо оног другог зашто нешто можда тражи или очекује, а да разумемо и оног преко пута који каже не може. Ја све узимам у обзир, то је пристојан начин комуницирања. Мислим да је овај допис јако наљутио просветаре“, објашњава.
Како наводи, просветари су емотивни због ситуације у којој се налазе, а да је министарка пре потписивања дописа требала да с обзиром на њену струку осети да ово није време за „но-но“, него да је, како каже, време за разумевање.
„Ово је уље на ватру“, истиче.
Додаје и да сматра да је допис врста застршивања иако можда то није била намера.
„Људи који раде као директори имају једну дозу аутоцензуре и негде се плаше да могу имати последице. Они у старту кад поменете штрајк, њима се ороси чело зато што ће њих неко да клепи одозго. Ми не штрајкујемо због свог лошег положаја у друштву, да вратимо себи достојанство, да кажемо овој држави да треба да промени однос према нама. Ми се обраћамо држави, министарству, влади, а директори се иначе повинују јер су на таквим положајима и онда је за њих ово пипава ситуација“, објашњава.